Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – etapy, wady i zalety, kwestie podatkowe
Jednoosobowa działalność gospodarcza to nadal najpopularniejsza forma prawna prowadzenia biznesu w Polsce. Niestety, obecne regulacje prawne jednoosobowych działalności gospodarczych nie zawsze wychodzą naprzeciw potrzebom wynikającym z rozwoju firmy oraz zmieniających się okoliczności biznesowych.
Bankructwo, plajta, konkurs, postępowanie konkursowe, niewypłacalność – to pojęcia często stosowane wymiennie w języku powszechnym. Co one dokładnie oznaczają?
Nazwy te znajdują miejsce w prawie upadłościowym i określają postępowanie dotyczące niewypłacalnego dłużnika. To właśnie prawo upadłościowe zajmuje się relacjami między niewypłacalnym lub zagrożonym niewypłacalnością dłużnikiem a jego wierzycielami.
Szanowni Państwo, mając na uwadze, że wprowadzony stan zagrożenie epidemicznego wpływa na naszą codzienność przygotowaliśmy dla Państwa krótkie przypomnienie najważniejszych informacji.
Niniejsze opracowanie ma za zadanie przybliżyć elementy składowe, które powinna zawierać umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych na podstawie przepisów Rozporządzenia 2016/679.
W tekście wskazano, jakie są zgodnie z RODO essentialia negotii umowy oraz jakie składniki powinna zawierać, aby należycie regulować przetwarzanie powierzonych danych.
Czym jest samowola budowlana? Kiedy mówimy o samowoli budowlanej? Czy można ją zalegalizować? Jak przebiega proces legalizacji i ile kosztuje?
Obecnie obowiązujące przepisy obowiązującego prawa budowlanego nie zawierają definicji legalnej samowoli budowlanej. Za taką uznaje się budowę obiektu budowlanego bez pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia a także w wypadku wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie możliwości dochodzenia roszczenia o zapłatę w sytuacji, w której jedna ze stron umowy była reprezentowana przez nienależycie umocowanego pełnomocnika.
Do opisanej powyżej sytuacji może dojść choćby w wypadku naruszenia art. 98 k.c. czy art. 39 § 1 k.c. Konsekwencje takiego działania wskazane są w art. 103 k.c., zgodnie z którym „§ 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta”[1]. Mianem wskazanego w przytoczonym artykule falsus procurator określa się osobę, która dokonuje czynności prawnych w imieniu i na rzecz innego podmiotu, nie mając do tego pełnomocnictwa lub działanie to nie mieści się w jego ramach[2].